Isıcamlı Cam Balkon Hikayesi – Albert Genau

 

Navigasyonu takip ettiğimizde Batıkent’te güzel bir sitenin önünde bulduk kendimizi. Kapıyı çaldık ve samimi bir tavırla Gülseren Hanım bizi karşıladı. Eve girer girmez bir dekorasyon mağazasına girmiş gibiydik, her şey özenle seçilmiş ve konumlandırılmıştı.

Soluklanmamızın ardından, hemen bir kahvaltı hazırlıyayım diye kalkıyor. Gerek yok diyoruz. O zaman size börek ve tatlı yaptım diyor. Balkona geçiyoruz. Balkona girer girmez evin dekorasyonundan hiç geri kalmadığını görüyoruz.

“Evi alırken balkonu bize cazip gelmişti.” Diye başlıyor konuşmaya Gülseren Hanım. “Geniş, ferah, önü açıktı. Apartmandaki neredeyse herkes cambalkon yaptırmış.”

2-3 yıldır düşünüyorum, balkonuma yazık eder miyim diye. Evimiz 4+1, ekstra bir oda daha olmasının bize bir faydası olmaz diye düşünüyordum. Diğer taraftan her kış eşyalarımızı içeri toplamak zorunda kalıyorduk.

Daha önce balkonumu 2-3 ay kullanabiliyorduk, kışın tamamen atıl bir hale geliyordu. Burası Ankara, yazın bile akşamları ve sabahları serin olabiliyor. Balkonun bir köşesinde battaniyeler, şallar hep yedekte bekliyordu. Şimdi ise sadece bir cam paneli açıp balkonu havalandırabiliyoruz.

gulserenhanim

Gülseren Hanım son olarak ekliyor. “Bu konuda çok kararsızdım, çünkü cambalkonun bir kere yaptırılan bir şey olduğunu düşünüyorum. “

Gülseren Hanım’ın Ada ve Derin adında çok şirin iki kızı var. Onlarda uyanıyorlar ve bize katılıyorlar. Bizimle beraber kahvaltı yapıyorlar. O sırada bizde Albert Genau ile nasıl temasa geçtiniz diye soruyoruz.

Cambalkon yaptırmayı düşünmeye başladım. Çevremden kapatma diyenler, kapat diyenler oldu. Instagram hesabımda yorumlar gelmeye başladı. Kendinden perdeli, ısıcamlı bir ürün olduğundan bahsettiler önce, ardından İstanbul’dan bir takipçim yaptırmış ve çok memnun kalmış. O zamana kadar Albert Genau ismini duymamıştım. Başka bir takipçim bana daha detaylı anlatınca sizinle temasa geçtim.

Albert Genau merkezle görüştüm, yetkili bayilerinin hizmet vereceğini söylediler. Bende albertgenau.com sitesinden evime yakın birkaç bayi ile görüştüm. Özge Hanım’ın firması ile anlaştım. Kararsızlığım devam ediyordu, bu nedenle hemen başlayamadık. Sonrasında ikna oldum. Ondan sonra süreç çok hızlı gelişti. Montajda yaklaşık yarım gün sürdü. Özge Hanım ilgisinden sonra, çalışanları da saygılı ve özenle işlerini bitirdiler.

Çilek reçelli bir ev tatlısı ile çayımızı yudumluyoruz.

Bir önceki evimin balkonunda eski cam balkonlardan vardı. En büyük problemi çamaşır asarken camların hepsi toplanınca bir arada duramıyordu. Adına ne diyorsunuz bilmiyorum ama tüm camları bir arada tutan mekanizma, hem çok şık hem de çok işlevli diyor Gülseren Hanım. Biz de araya girip “rüzgar kilidi” diyoruz.

3
4

“Şeffaf fitiller durmadan düşüyordu, çok kullanışsızdı. Daha sonra başka bir firmaya alüminyum olanlarından taktırdık ama yine de memnun kalamadık. Hava ve toz geçmesine engel olamıyordu. Albert Genau’yu taktılar, balkonumu bir haftadır silmiyorum desem yeridir, siz geleceksiniz diye hafifçe tozunu aldım” dedi.

Bir de bu ispanyolet kol var ki Albert Genau sistemini, cambalkondan tamamen farklılaştırmış. Eski cambalkonlarda çekiştirip, gerdirip açılan kilitler vardı, çok kullanışsızdı. Oysaki sizin kilitli kolunuz inanılmaz kullanışlı sanki pencere açar gibi. Ayrıca çok şık duruyor.

Balkonda en sevdiğimiz şey kahvaltı, sabahları serin oluyordu sabahlıklarla yeleklerle oturabiliyorduk. Şimdi pijamalarımızla rahatlıkla oturabiliyoruz. Balkonumuz, sitenin bahçesine ve aynı zamanda bisiklet parkına yakın. Bu nedenle genelde çocukların sesi hiç eksik olmuyordu. Cambalkon yaptırdıktan sonra sesten eser kalmıyor.

5

Yapılma sürecinde herkesin ilgisini çekti. Komşularım sordu, hatta bir kaçına Özge Hanım’ın telefon numarasını verdim. Karşı komşumda cambalkonundan çok şikayetçiydi, hemen gelip balkonuma baktı. Eşinizin tepkisi ne oluyor diye soruyoruz. İlk başta ne gerek var, yaptırmayalım diyordu. Kapatırsak hiç oturmayacağız diyen adam her akşam balkondan çıkmıyor. Çocuklarla beraber hepimiz gülüyoruz.

Çocuklar sitede diğer arkadaşlarını görünce kahvaltılarını hızla bitirip dışarı çıkıyorlar. Biz sohbetimize Gülseren Hanım’ın sevdiği konularla devam edelim dedik. Balkonunuzu nasıl dekore etmeyi düşünüyorsunuz diye sorduk.

“Aslında Albert Genau ile tanıştıktan sonra fikirlerimde daha özgür olabiliyorum” diyor. ”Balkonumun köşe kısmına da bir şömine yaptırmayı çok istiyorum. Birde bir bahçe mobilya takımı almayı planlıyorum. Eşim beklemeyelim evdeki köşe takımını çıkaralım diyor ancak ben henüz karar veremedim.”

7
7b

Gülseren Hanım’ın instagram ve dekorasyon ile olan hikayesini dinlemek istiyoruz.

Ben evimle uğraşmayı ve dekorasyon ile vakit geçirmeyi çok seven bir insanım. İlham almak için internetten dekorasyon bloglarını takip ediyordum. Instagram ilk çıktığı zamanlarda takip ettiğim bloglar instagramda paylaşım yapmaya başladılar. İlk başlarda ben sadece takip ediyordum. Sonra ufak ufak bende paylaşımlara başladım. İnsanlar çok beğenince her gün bir paylaşım yapmaya başladım. Takipçilerim artıkça bu benim için bir tutku haline geldi, tüm yorumlara ve taleplere cevap vermeye çalışıyorum.

Biz de sizi takip etmeye başladık diyoruz, gülüşüyoruz. Ama eviniz paylaşımlarınızdan çok daha güzelmiş diyoruz.

Sizin beni bulduğunuz paylaşımı da, ilk akşam otururken, ne de iyi yaptık, ne de güzel yaptık diye bir paylaşalım dedik. Paylaşım çok hızlı ve güzel tepki aldı. Tepkilerin sayısı da artınca paylaşımımı bir blog yazısı ile tamamladım.

Gülseren Hanım’a balkonunda keyifli ve huzurlu vakit geçirmesini diliyoruz…

8